Sekvencijalno direktno ubrizgavanje
/ SEKVENT/
Sekvencijalni sistem je po svojoj suštini sistem direktnog ubrizgavanja TNG u cilindre motora. Sistem se sastoji od ECU (Electronic Control Unit), atomajzera, velikog broja senzora i na kraju plinskih brizgaljki. Uređaj koristi signale sa motora na kojem je ugrađen (broj obrtaja, temperatura, stanje izduvnih gasova, vreme ubrizgavanja i momenat ubrizgavanja za svaki cilindar posebno) i sopstvene parametre (temperatura, pritisak i količina TNG u rezervoaru). Sve ulazne parametre kalkuliše ECU u realnom vremenu i određuje količinu TNG koja će biti ubrizgana u svaki cilindar motora. Na taj način se postiže najoptimalnije moguće iskorištenje snage motora u odnosu na potrošnju TNG. S obzirom na svoje karakteristike sekvencijalni uređaj predstavlja revoluciju u oblasti konverzije motora za korištenje TNG i jedino moguće rješenje za savremene motore koji imaju sve više plastičnih dijelova. Ovo zbog toga što ugradnjom starijih sistema i neizbežnom pojavom povratnog plamena, plastični dijelovi pucaju a motori trpe teške havarije.
Osnovne prednosti ovog uređaja nad ostalima su:
• maksimalno iskorišcenje TNG
• održanje performansi motora u odnosu na benzin
• visoka rezistentnost sistema na povratni plamen i zbog toga jedino ovaj sistem besprijekorno funkcioniše na motorima poslednje generacije
• male dimenzije svih kompononenti sistema
• izuzetno visoka pouzdanost u radu
• prilagodljivost svim motorima, te mogućnost programiranja i dijagnostike putem računara
• potpuna automatizovanost sistema
LPG u dizel vozilima
Naše dugogodišnje iskustvo u autogas industriji sada smo usmjerili i prema tržištu na kome dominiraju vozila sa dizel motorima koji do sada nisu bili u fokusu interesovanja kada je u pitanju ugradnja autogasa (LPG). U zavisnosti od godine proizvodnje i ishabanosti, dizel motori sagore oko 75% dizela dok se ostatak izbaci preko izduvnog sistema u atmosferu, a dio ostane u motoru kao čađ. Autogasni sistem za dizel motore omogućava kontrolisano ubrizgavanje malih količina tečnog naftnog gasa (LPG) u motor putem sistema usisavanja vazduha oplemenjujući proces sagorijevanja dizela u cilindrima i rezultirajući potpunim sagorijevanjem do 99%. Tečni naftni gas visokog pritiska konvertuje se u reduktoru u gas niskog pritiska i u gasovitom stanju se ubrizgava u motor uz pomoć gasnih dizni koje kontroliše procesor. Dozirana količina gasa prolazi kroz crijevo u usisni sistem vazduha, gdje se pravi smješa vazduha i gasa. Procesor svo vrijeme kontroliše obrtaje motora, položaj papučice gasa, pritisak u motoru i na osnovu toga reguliše otvaranje gasnih dizni. Sa mapom ubrizgavanja možemo odrediti idealnu količinu gasa u datom momentu.
Sistem posjeduje prekidač za uključenje i isključenje koji se montira u kabini kao i zaštitni mehanizam koji štiti motor od pregrevanja. Posebno treba naglasiti da je gasni sistem potpuno nezavistan i ne zahtjeva nikakve modifikacije na dizel motoru. U slučaju nestanka gasa ili u slučaju kvara na gasnom sistemu motor automatski nastavlja rad na dizel.
Ugradnjom gasnog uredjaja u dizel motore ostvaruje se:
• ušteda u novcu od 10% do 25%
• povećanje snage motora do 30%
• povećanje obrtnog momenta
• smanjenje štetnih izduvnih gasova
• eliminacije čađi iz izduvnog sistema
• smanjenje habanja i duži vijek trajanja motora, turbine, katalizatora i filtera